Tu jest miejsce Twojego osobistego spotkania z Maryją w świadectwie wiary autora, jakim jest obraz.
Żeby zobaczyć obraz niewidoczny, proszę kliknąć myszką na numer (podkreślony).
Powiększenie obrazu uzyskasz, klikając myszką gdziekolwiek na obrazie.

Imiona autorów, pełne nazwy dzieł i ich adresy źródłowe umieszczone są w komentarzach pod każdym numerem.

niedziela, 5 września 2010

Matka Boska Smętna Dobrodziejka Krakowa

062

3 komentarze:

  1. http://www.franciszkanska.pl/galeria/bolesna/slides/04%20-%20obraz_matka_boza.html

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.franciszkanska.pl/galeria/bolesna/index.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest to późnogotycki obraz z pierwszej połowy XV wieku (ok. 1440), namalowany na desce. Wielu historyków przypisuje jego autorstwo Mistrzowi Jerzemu, znanemu z innych dzieł, m. in. na Wawelu, lub komuś z jego szkoły. Obraz nie jest podpisany, w odróżnieniu od innych prac Mistrza Jerzego. Być może stanowi on fragment większego dzieła, np. tak modnego w średniowieczu dyptyku, przedstawiającego Maryję stojącą pod krzyżem lub nawet tryptyku, pokazującego Matkę Bożą z jednej i św. Jana Ewangelistę z drugiej strony krzyża. Tę ostatnią hipotezę zdaje się potwierdzać ustawienie postaci Marii, skierowane ku lewej stronie.

    Artysta po mistrzowsku przedstawił w rysach twarzy i całej postaci zastygłą boleść i smutek. Zaczerwienione i przepełnione łzami oczy, układ ust, załamane ręce, a także strój: suknia koloru brunatnego, niebieski płaszcz i okolona białą chustą twarz - wszystkie te elementy podkreślają boleść Matki patrzącej na cierpiącego Syna. Dodatkowo Jej boleść symbolizuje miecz przeszywający serce. Tło obrazu ma złoty deseń (nieco ginie na nim ów miecz), na którym czterej aniołowie trzymają narzędzia Męki Pańskiej.

    Od samego początku obraz ten otoczony był ogromną czcią i kultem wiernych. Restaurowano go w 1895 (Bronisław Abramowicz) i 1947 roku (Marian Słonecki).

    W 1908 roku obraz, powszechnie zwany Matką Boską Smętną Dobrodziejką Krakowa, udekorował kardynał Jan Puzyna koroną papieską, wzorowaną na andegaweńskiej koronie św. Jadwigi Królowej.

    http://franciszkanska.pl/zabytki.php

    OdpowiedzUsuń